Сторожинець — місто, розташоване біля підніжжя Карпат, на українсько-румунському етнічному кордоні. Це справжнє місто-сад. На одного мешканця тут в середньому припадає понад сорок квадратних метрів зелених насаджень. Гордістю Сторожинця є державний дендропарк та маєток Оренштайна.

Парк був закладений наприкінці 19 ст. представниками роду Флондерів, найвідомішої та найвпливовішої родини Сторожинця, якій належала половина містечка. Садиба з`явилася в 1880 році і являла собою двоповерховий палац, прикрашений оригінально облаштованою сторожовою вежею і балконом на другому поверсі будинку. Однак прожила сім`я тут недовго, і вже на початку 20 століття садибу продають єврейському меценату і землевласникові Міхаелю Оренштайну.  Угорі на будівлі зберігся донині герб його роду. Кажуть, тому, що його оберігає привид засновника та його вірний слуга – велетенський сич. Птаха тут час від часу можна побачити вдень на шпилі башти старого корпусу.

М.Оренштайн вирішив прикрасити маєток  і  1912 року закладає власний дендропарк. Його основу склали двохсотлітні дуби та інші дерева, зумисне залишені під час корчування лісу. Решту з 48 різновидів дерев і чагарників пан Міхаель завозив звідусіль і садив власноруч.

З 1945 року на території парку відкрився навчальний заклад – Лісовий коледж. У панській садибі розташовується адміністрація, а на базі дендропарку студенти проходять практичне навчання.

У парку нині можна побачити коркове дерево, каштани їстівні, ялівці віргінські, гортензію віничкову, дволопатеві гінкго, червоні дуби з Північної Америки та інш. Неподалік панського будинку розкішною кроною виділяється величний могутній бук. Він має незвичайне листя, через що отримав назву розсіченолистого. Буки ці вельми унікальні. У Європі, наприклад, подібних екземплярів є лише три, один із яких – у Сторожинці. Ще одна особливість розсіченолистого бука – неможливість його розмноження: хоч би скільки разів відсаджували гілочку дерева, з неї завжди виростав бук із традиційною для цієї породи формою листя. Одна з найбільш корисних властивостей цього дерева – унікальна здатність очищувати повітря. За рік один бук здатен знешкодити викиди у повітря 70 автомобілів!

Ростуть у парку і пишні кущі лимонника китайського, ягоди якого тонізують, додають сили так, що людина днями може обходитися без їжі й води, будучи при цьому енергійною і цілком здоровою. На найвищій точці дендропарку ростуть його реліквії – три Шевченкові верби. Будучи на засланні у Казахстані, український поет виростив з простої тички вербу, яка нагадувала йому про батьківщину. У 1964 році живці цієї верби були привезені казахськими гостями до Львова, а через чотири роки були перевезені до Сторожинецького дендропарку.

Будь-якої пори року в парку можна побачити квіти. Особливо цікаві гібіскуси – «сирійські троянди». Довгими рядами квітнуть альпійські айстри. У жовтні та листопаді, коли дощі переходять у перші снігопади, розцвітають гамамеліси – гості з Північної Америки. Знаменитою є велична липова алея, яку висаджував сам Міхаель Оренштайн,  алея закоханих та алея дружби. До речі, останню назвали так тому, що багато гостей дендропарку садили тут щось своє. Екскурсія парком закінчується на «карпатській гірці» – штучно створеному ландшафті, який дає можливість познайомитися з природою Українських Карпат. У цьому мальовничому куточку парку на маленьких скелях ростуть справжні карпатські рослини: легендарний едельвейс, гірські волошки, папороть.

Джерела:

  1. https://www.openforest.org.ua/3952/ – Привид Сторожинецького дендропарку
  2. https://karpaty.rocks/region/chernivecka-oblast/storozhineckiy-rayon/storozhinec/storozhineckiy-dendropark-i-sadiba-orenshtayna – Сторожинецький дендропарк і садиба Оренштайна
  3. https://pogliad.ua/news/life/rest/nevidoma-ukrayina-misto-storozhinec-u-cherniveckiy-oblasti-347630 – Невідома Україна: місто Сторожинець у Чернівецькій області