Краснокутський дендропарк, розташований у мальовничій місцевості Харківської області, – один із найстаріших дендропарків України, історія якого налічує понад 200 років.

870_653_fixedwidth

У 1654 році на цій території серед вікових дубів був заснований чоловічий козацький Петропавлівський монастир. Козаки-монахи з метою оборони побудували розгалужену мережу печер – підземних ходів, довжина яких становить 18 км. У них ченці ховалися під час татарської  навали. Також вони викопали два глибоких ставки, які збереглися і донині — знаходяться в самому центрі дендропарку. Монастир простояв більше ста років. У часи правління Катерини ІІ в ньому ховалися бунтівники. Російська імператриця вирішила закрити монастир, та печери збереглися до сьогодні.

180px-Karazin-Mykola-Mykolajovych-1864

Монастирські землі і будови разом з прилеглим хутором Основинці Катерина ІІ у 1768 році подарувала полковнику Назару Каразіну за його заслуги в російсько-турецькій війні у «довічне користування».  Обидва його сини прославили ці землі. Старший син Василь Каразін став засновником Харківського університету, а Іван Каразін заснував дендропарк. Він вважається першим ботаніком в Україні. Краснокутський дендропарк закладений 1793 року. На етапі проєктування парку автор використав природний рельєф та провів великі на той час меліоративні роботи: побудував тераси, підготував два ставки з особливим кліматом, потурбувався про відведення води. Більшість його творінь збереглися до сьогодні. У парку були як традиційні рослини, так і теплолюбні субтропічні екземпляри в оранжереї. Іван та Василь Каразіни багато подорожували. Після кожної поїздки привозили додому рідкісні дерева з Японії, Америки, Китаю, Канади, Мексики, Бразилії, європейських країн.

krasnokutskiy-dendropark_9

1833 року в Краснокутському дендропарку росло 202 види декоративних рослин та близько 600 сортів плодово-ягідних культур. Рослини тут прижилися  і почали свою подорож по всій Україні. Наприклад, американський клен вперше в Україні з’явився саме в Основинцях. І всім відома біла акація розповсюдилася по країні теж завдяки І.Каразіну. Її насіння Іван Назарович виписував із Версаля. За роботу по збагаченню флори Харківщини Петербурзьке Імператорське Товариство по заохоченню лісового господарства нагородило Івана Каразіна Золотою медаллю. Засновник парку був похований у мальовничому куточку створеного ним дендропарку.

2686668_800x600_Krasnokutskii»17

У 1917–1921 роках та в наступні десятиліття Краснокутський дендропарк суттєвого занепав: насадження не доглядали, а могили Івана Каразіна та його сина знищили. Маєток розібрали, аби збудувати пожежні сараї та бані. Тільки 1957 року парк почав відроджуватися. Його розвиток та відновлення триває і нині. Тут можна побачити софору японську, коркове дерево, кущі ліани, барбариси, канадські ялини, китайський ясен, ялівець віргінський, гігантський сріблястий клен, якому вже понад 200 років.

kd04

Популярним є чарівне дерево гінкго. Кажуть, якщо його обійняти, можна дожити щасливим і багатим до 100 років. Краснокутський дендропарк також має олівцеве, корабельне та навіть оцтове дерево. У ставках цвітуть лотоси – червоні, лимонні, рожеві, кремові і білі. На рубежі тисячоліть у дендропарку стали з’являтися дерев’яні фігури – роботи краснокутських художників і скульпторів: учений кіт, білка, Баба-Яга з хатиною, Змій Горинич, лісовик та інш.

tourtype-193-v-gosti-k-gaduke-vacilevne-159730

3287

Крім того, тут можна побачити «Острів любові», насипаний ще Каразіними, засаджений плакучими вербами та з’єднаний з основною доріжкою містком, співочі тераси, алеї, озера та цілющі джерела, затишні альтанки.

Джерела: 

  1. https://coma.in.ua/33325 – Краснокутський дендропарк – один із найстаріших дендропарків в Україні
  2. https://tamtour.com.ua/krasnokutskyi-dendropark – Краснокутський дендропарк
  3. http://navkolosvitu.net.ua/krasnokut/ – Краснокутський дендропарк – подарунок нащадкам