Ганна Петрівна Затиркевич-Карпинська  —  українська акторка, корифей українського театру, одна з засновниць театру в Ромнах.IMG_1422Ганна Петрівна Затиркевич-Карпинська (Ковтуненко) походить з давнього дворянського роду. Світ вона побачила 20 лютого 1855 року на Чернігівщині (м.Срібне).IMG_1425На любительську сцену Ганна Ковтуненко (за першим чоловіком Затиркевич, за другим – Карпинська) вийшла в 1882 році. Особливу роль у її долі відіграв аматорський виступ у виставі “Сватання на Гончарівці” за Г.Квіткою-Основ’яненком у Ромнах 9 грудня 1882 року. Ганна Петрівна зрозуміла, що театр – це її покликання. І незабаром – завдяки листуванню з М.Кропивницьким та його підтримці – актриса ступила на професійну сцену.IMG_1424В театрі корифеїв Ганна Затиркевич-Карпинська дебютувала під прізвищем Прилуцької 20 травня 1883 року (роль Горпини в п’єсі “Як ковбаса та чарка, то минеться й сварка” М.Старицького). У трупі М.Кропивницького актриса виступала протягом 1883-1892 рр., затим працювала в трупі М.Садовського (1892-1897), об’їздивши з гастролями багато міст і містечок українського Півдня.IMG_1426Пов’язавши свою долю й з іншими сценічними колективами, Г.Затиркевич-Карпинська неодноразово поверталась на певний термін до театру корифеїв. За час своєї майже сорокарічної праці в театрі Г. Затиркевич-Карпинська зіграла близько 130 ролей, створила образи задерикуватих, веселих, балакучих та енергійних жінок. IMG_1423Особливо прославилась актриса своїм комедійним хистом: Риндичка (“По ревізії” М.Кропивницького), Секлета (“За двома зайцями” М.Старицького), Пошльопкіна (“Ревізор” М.Гоголя) та ін. Разом з тим блискуче створювала різнохарактерні образи в класичних драмах: у М.Кропивницького – Текля (“Доки сонце зійде, роса очі виїсть”), Ганна (“Дві сім’ї”), Гапка (“Зайдиголова”); у М.Старицького – Хівря (“Сорочинський ярмарок” за повістю М.Гоголя), в І.Карпенка-Карого – Мелашка (“Наймичка”), Ганна (“Безталанна”), Пріська (“Бурлака”), у Панаса Мирного – Лимериха (“Лимерівна”) та ін.IMG_1421У 1920 р. група київських аматорів з колишнього театру М. Садовського утворює в Ромнах український професіональний театр. До цього об’єднаного театрального колективу у перший же день вступила Г. П. Затиркевич-Карпинська. Вона чудово грала у п’єсах С. Васильченка, М. Кропивницького, П. Мирного, І. Котляревського. Зіграла ще чимало ролей.

Джерела:

  1. Сцена, актори, ролі [Текст] / Мар’яненко, Іван Олександрович ; Ред. С.М.Пільчевської; Худ. М.І.Марушанець. – К. : Мистецтво, 1964. – 290 с.
  2.  Слово про Ганну Затиркевич-Карпинську [Текст] : Спогади, статті, матеріали / Упор. П.П.Перепилиці, В.С.Яременка; Ред. С.М.Пільчевської; Худ. Ю.І.Яроменюка. – К. : Мистецтво, 1966. – 208 с.
  3. Ганна Петрівна Затиркевич-Карпинська
  4. Затиркевич-Карпинська Ганна Петрівна
  5. Ганна Затиркевич-Карпинська – неперевершена майстриня класичного образу