Усі ми втомлюємося від шаленого ритму мегаполісу і прагнемо втекти туди, де можна насолодитися природою та спокоєм. Одним із таких місць є парк «Феофанія»одна з найкрасивіших і найчистіших природних зон Київщини.

IMG_1627_sandm_Feofania_SM

Парк розташовано на мальовничих схилах Феофаніївської балки. Ця територія вперше була згадана в документах 1471 року як Лазарівщина , що отримала свою назву від імені благочестивого старця Лазаря, який тримав тут пасіку. У XVI ст. Лазарівщина належала Києво-Печерській Лаврі, потім стала власністю митрополитів київських – Петра Могили і Сильвестра Косова, потім Софійського монастиря. А в 1802 році ці землі були надані у володіння київському єпископу Феофану Шиянову. Феофан збудував тут свою літню резиденцію і Михайлівську церкву. Так і почали називати цю територію на честь власника – «Феофанія».

290244-c0c9e-60714404--uec05f

У 1905 році єпархіальному архітекторові Є.Єрмакову було доручено звести у «Феофанії» храм на честь Святого великомученика та цілителя Пантелеймона. У 1914 році храм було освячено. Велична рожево-біла споруда вражала своєю величчю, яскравим і багатим оздобленням. Тут зберігаються мощі цілителя Пантелеймона, які допомагають у зціленні від хвороб. У 1930-х роках радянська влада закрила всі храми «Феофанії» і виселила ченців, а монастирські приміщення було передано в користування різних організацій.

47992c6a0c-r1r1h1000w1422zc3q100

00405988

Під час оборони Києва в роки Другої світової війни територія парку знаходилася в зоні бойових дій та зазнала інтенсивних мінометних обстрілів. Саме в цьому районі відбувалися найжорстокіші бої з 5 по 19 серпня 1941 року. Напередодні війни в будівлі монастирського гуртожитку розмістили філію Київської психіатричної лікарні. Гітлерівці, вступивши до «Феофанії», розстріляли хворих і влаштували тут госпіталь. З 1972 року «Феофанія» отримала статус парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

WoMMV

Унікальною особливістю озерного парку є гармонійне поєднання нерукотворних шедеврів первозданної природи із сучасним мистецтвом ландшафтного дизайну на фоні духовної величі Свято-Пантелеймонівського Собору. У парку ростуть 300-літні дуби, 100-річні липи та червонокнижні рослини. Тут є ботанічний сад, мальовничі озера, декоративні альтанки, водограї, містки, альпійські гірки.

24114_30303918

Деякі з джерел в урочищі «Феофанія» вважаються цілющими. Популярним серед туристів і прочан є цілюще джерело під назвою «Сльози Божої Матері». Вода в ньому трохи солонувата, адже згідно з легендою Божа Матір впустила сюди свою сльозу, від чого вода і набула такого смаку.

«Феофанія» – батьківщина Радянської обчислювальної техніки. У 1950 році у Свято-Пантелеймонівському монастирі збудували першу в Європі ЕОМ (Малу електронно обчилювальну машину). Але насправді її важко назвати малою, адже пристрій  займав ціле крило монастирського приміщення. Коли все було змонтовано і ввімкнено, розпечені лампи перетворили приміщення на тропіки, тому прийшлося розбирати стелю, аби вивести зайве тепло.

На території парку проводяться народні гуляння та ярмарки українських майстрів.

16461013_1c2v-adDC7-X7PE8sKsYKI--ey9GAMoqcg-Xze2ldik

Джерела:

  1. http://feofaniya.kiev.ua/about/history/- Парк «Феофанія»
  2. http://myplanet.com.ua/?p=7629 – Парк «Феофанія» – один із найперспективніших парків Києва
  3. https://md-ukraine.com/ua/object/detail/1247_park-feofania.html – Парк Феофанія