У славетному місті Біла Церква зачаровує красою і таємничістю найбільший і найстаріший дендропарк України – “Олександрія”. Збудований на основі природного лісостепового ландшафту, він ніби виринає з річки Рось.

01

250px-Franciszek_Ksawery_Branicki

1774 року великий коронний гетьман Польщі Францішек Ксаверій Браницький за придушення хвилі селянсько-козацьких повстань (Коліївщини) отримав у довічне володіння від Речі Посполитої найбагатше тоді в Україні Білоцерківське староство. Згодом, 1784 року, граф подарував маєток  дружині Олександрі, яка й почала наводити в ньому лад. Парки європейських столиць, де вона неодноразово бувала, надихнули Олександру Браницьку на створення не менш вишуканого парку у своїй головній резиденції. Назву парку графиня дала на свою честь — “Олександрія”.

250px-Alexandra_Branicka_by_Grassi

Вважається, що будівництво “Олександрії” було розпочато в 1787 – 1788 роках. До складання проєкту були залучені відомі в Європі архітектори-паркобудівники, зокрема француз Мюффо та італієць Домінік Ботані. На підвищеній місцевості розташовувався історичний осередок парку – “Дідинець”. Тут була влаштована літня резиденція графа Браницького – “Аустерія” – комплекс павільйонів, зала для танців, допоміжні служби та зелені й водні оздоблення. Окрасою й візитівкою парку є колонада Місяць”. 14 колон, розташовані півколом, повторюють стиль грецького амфітеатру. Колонада має фантастичну акустику, тому у святкові дні тут грав оркестр, мелодію якого було чути в усіх куточках парку. На території розміщувалося кілька садів, наприклад, Прекрасний сад, Сад Потьомкіна, сад “Клин”, сад Катерини II. Виділявся сад “Мур”, оскільки він був огороджений цегляною стіною, щоб захистити теплолюбні плодові дерева від негоди. Тут можна побачити “Китайський місток”, “Руїни”, “Арочний місток”, “Острів Марії”, “Острів Троянд”, різні види водограїв та водоспадів. Разом з галявинами та дібровою, ставками та річкою Рось вони утворили єдиний парковий ансамбль. Алеї парку прикрашали бронзові й мармурові скульптури, вази.

maxresdefault

route

Рослини для парку завозилися з багатьох європейських країн та Азії. На його території зростає біля 5 тис. дерев віком понад 200 років. Тут ви знайдете найстаріші в Україні тюльпанове дерево і сосну Веймутову, сосну чорну, модрину європейську. На схилах балок можна і нині побачити отруйну сумаху, яку не варто чіпати. У теплицях вирощували екзотичні рослини: кактуси, орхідеї, ананаси, інжир, цитрусові, італійський виноград, китайські троянди, які досягали небачених розмірів.

bl12603194

rotonda

У середині XIX століття парк “Олександрія” набув неабиякої слави. Його відвідували відомі люди того часу: Г.Державін, О.Пушкін, Т.Шевченко. О.Пушкін тут навіть написав частину своєї поеми “Полтава”. Неодноразово тут бували декабристи: О.Бестужев-Рюмін, С.Муравйов-Апостол, П.Пестель та ін., відомі польські поети та художники. Ян Бровінський після відвідування парку видав поему “Олександрія”.

Три покоління Браницьких розбудовували парк. Їхні нащадки й понині живуть у Франції, Польщі та інших країнах світу.

У 1922 році рішенням Київського губернського комітету парк “Олександрія” був проголошений заповідником.

IMG_1410

 

Scan_0003

Джерела:

  1. Прибєга (Лучанський) Л. В. Шедеври архітектури України/ авт.-упоряд. Л.В.Прибєга (Лучанський). – К.: Мистецтво, 2017. – 224 с., с. 172 – 173
  2. https://www.ukraine-is.com/uk/dendropark-oleksandriya-v-bilij-cerkvi-istoriya-ta-cikavi-fakti/ – Дендропарк «Олександрія» в Білій Церкві: історія та цікаві факти
  3. https://myukraine.org.ua/park-oleksandriya/ – Парк Олександрія
  4. http://ukrainaincognita.com/kyivska-oblast/bilotserkivskyi-raion/bila-tserkva/dendropark-oleksandriya – Дендропарк «Олександрія»