29 липня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського живописця, народного художника України Вадима Івановича Одайника.

Odaynik4

Вадим Одайник народився 29 липня 1925 року в Одесі. У п’ятирічному віці переїхав з батьками до Києва. У часи ІІ світової війни 17-річним юнаком пішов на фронт, де був механіком танка в 4-й танковій армії. У післявоєнні роки закінчив Київський художній інститут і став активним учасником художніх виставок. У 1958 році Вадим Іванович став членом Національної спілки художників України. Фраза Вадима Одайника: «Зоя — моє перше кохання, а Карпати — друге» стала «крилатою». Митець часто приїжджав на Гуцульщину, зупиняючись у простих людей, які надавали йому дах і їжу. Кожна весна і осінь серед розкішної закарпатської природи дарували митцю матеріал, який потім, у київській майстерні, перевтілювався в пейзажі («Зима в Карпатах», «Синій Псел», «Дощ у Карпатах», «На лузі», «Косовиця», «Свято в горах», «Місток. Карпати», «Дорога на Косів», «Чорна Тиса») і велику кількість варіацій під загальною назвою «Карпати».

carpath2

398864_original

У 1971 році Вадиму Одайнику присвоюють звання Заслуженого художника України.

Odaynik5

У 1975 році за жанрові картини «Троїсті музики», «Червона кузня», «Весна» і «Гуцульське весілля» йому присуджують Державну премію УРСР ім. Т.Шевченка. У 1978 році за роботу «Троїсті музики» митець отримує звання Народного художника України.

unnamed (1)

387667_600

Деяку внутрішню близькість до імпресіонізму можна помітити вже в його пейзажах і натюрмортах 60-х років, і все ж таки справжній розквіт настав у жанрових картинах наступного десятиліття: в «Карпатських музиках», «Сільському ярмарку», «Весіллі», у закарпатських пейзажах «Осінь», «Синій Псел» і написаному під час відпочинку в селищі Вилкове весняному пейзажі «Весна у Вилкові». Яскраві та відкриті кольори стають головною домінантою творів митця.

carpath3

unnamed

Роботи Вадима Одайника представлені в Третьяковській галереї, в галереях «The Matue» та «The Chambers Gallery» (Англія), «Кюсю» й «Гекосо» (Японія), у Національному художньому музеї України та в музеях і приватних колекціях інших країн. У липні 2013 року в Запорізькому художньому музеї проходила виставка живопису родини Одайників під назвою «Художня династія України», на якій були представлені картини з фонду музею, написані як самим митцем, так і його дітьми – заслуженими художниками України Сергієм та Оксаною Одайник.

14

317385@2xДжерела:

  1. https://art-nostalgie.com.ua/Odaynik.html – Одайник Вадим Іванович
  2. https://sverediuk.com.ua/vadim-odaynik-hudozhnik-zakohaniy-v-karpati/ – Вадим Одайник – художник, закоханий в Карпати
  3. http://oknasocrealisma.com/authors/odajnik-vadim-ivanovich/ – Одайник Вадим Іванович