Збаразький замок можна безперечно назвати перлиною та історичним скарбом Тернопільщини та справжньою окрасою старовинного Збаража. Красивий і міцний, він пережив не одну облогу та дійшов до наших днів неоціненною пам’яткою архітектури краю XVII століття. Відомий турецький мандрівник XVII ст. Евлія Челебі назвав його «фортецею з фортець».

z7

Будівництво замку в Збаражі було справою двох братів – Юрія та Христофора. Цей князівський рід можна назвати українсько-литовсько-польським. Різні його представники були управителями, королівськими писарями та дворянами, старостами. Прізвище Збаразькі пішло від назви відомого міста Збаража. Князі Криштоф і Юрій навчалися в Італії, слухали лекції Галілео Галілея. У зрілому віці обоє прийняли католицизм. Та ні один не був одруженим і не залишив нащадків. Тож після смерті братів збудований у Збаражі замок перейшов до їх найближчих родичів. Замок будували лише 5 років (з 1626 по 1631 рік) за проєктом видатного італійського архітектора Вінченццо Скамоцці. Його пристосував до місцевих потреб фортифікатор Андреа дель Аква. Ось так на узвишші й виросла фортеця із товстезними, мало не двометровими стінами, чотирма бастіонами, навколо яких був 40-метровий рів, наповнений водою, та вал завширшки в 23 метри. З кожного бастіону на кутах до замкового палацу вели підземні ходи. Саму ж фортецю із навколишнім світом зв’язувала брама у двоповерховій вежі, до якої провадив дерев’яний підйомний міст. А стояв він на восьми кам’яних стовпах.

s_DSC0378-1Улітку 1649 року замок був у центрі протиборства військ Богдана Хмельницького і Речі Посполитої. Облога Збаразького замку є кульмінаційною подією роману Генрика Сенкевича «Вогнем і мечем» та однойменного фільму, який з успіхом пройшов і в Україні. Однак самі епізоди штурму знімалися не в Збаражі. Сьогодні, ідучи хвилястими алеями мальовничого парку до фортечних мурів, навіть не уявляєш, скільки крові прийняла в себе ця земля. За час 42-денної облоги тут відбулося 16 битв і 27 локальних сутичок. До речі, саме у боях за Збараж загинули легендарний полковник, герой знаменитої думи Нестор Морозенко і був важко поранений Іван Богун8eb9c821c9a292bde2eb1979564c53c4Мине 26 років –  і на Галичину та Поділля рушить багатотисячне турецьке військо Ібрагіма Шайтана. Його воїнам вдалося доволі легко взяти замок, скориставшись зрадою. Нападники, потрапивши у замок, вирізали всіх, хто потрапив їм на очі. Саму ж твердиню зруйнували. Після цієї трагедії Збаразький замок було відновлено, однак він уже ніколи не мав важливого оборонного значення. У 1707 році тут дорогою до Жовкви на зустріч з польським королем Августом ІІ зупинялися Іван Мазепа та Петро І.

Після смерті Юрія Збаразького замок перейшов у володіння князів Вишневецьких. Після турецької навали збаразькі укріплення взявся відновлювати сам Байда Вишневецький, який згодом зробив фортецю своєю особистою резиденцією.

Нині в залах палацу діє краєзнавчий музей, працюють виставкові зали з тематичними експозиціями, картинною галереєю, музейними відділами, а в підземеллі – виставка старовинних знарядь, які використовували для тортур. А в одному з флігелів замку облаштовано органну залу.

Scan_0003

IMG_1306

Джерела:

  1. Прибєга (Лучанський) Л. В. Шедеври архітектури України/ авт.-упоряд. Л.В.Прибєга (Лучанський). – К.: Мистецтво, 2017. – 224 с.: іл., с. 82 – 83
  2. http://www.kray.org.ua/7251/mandrivky/zbarazkiy-zamok-istoriyi-geroyizmu-zrad-i-voskresinnya/ – Збаразький замок: історії героїзму, зрад і воскресіння
  3. https://www.ukrinform.ua/rubric-tourism/2317328-zbarazkij-zamok-diamant-v-koroni-ternopilskih-tverdin.html – Збаразький замок
  4. http://vsviti.com.ua/makepeaple/7922 – Збаразький замок – фамільна резиденція князівських родів на Тернопіллі