Без названияВолодимир Винниченко – відомий державний і політичний діяч України (був членом Центральної Ради і головою Директорії, автором майже всіх декларацій і законодавчих актів УНР) увійшов в історію національної культури як один із талановитих українських письменників, чиї твори: оповідання, повісті, романи – перекладалися різними мовами світу, а вистави з великим успіхом йшли на сценах європейських театрів.
Упродовж свого життя В.Винниченко намагався поєднувати літературу і політику, що й стало причиною того, що він був змушений перебувати далеко за межами рідної України. Мешкав у Відні, Берліні, згодом оселився на півдні Франції, у містечку Мужен біля Канн, придбавши стару садибу з ділянкою землі. Тут упродовж останніх 25 років свого життя він повністю віддався літературній творчості. У період еміграції Володимир Кирилович відкрив ще один свій талант – талант художника. Поштовхом до малярства було багато причин, у тому числі і туга за Вітчизною, про що свідчать його українські пейзажі, написані по пам’яті. І хоч В.Винниченко не був професійним художником, його талант знаходить визнання навіть у професіоналів.

 Цікавитися живописом письменник почав ще з гімназійних років. У Франції брав уроки малювання (певний вплив на його творчість мала мистецька паризька школа «Еколь де Парі»), організовував художні виставки, зокрема, завдяки йому в 1924 році в Берліні відбулася перша персональна виставка його приятеля, талановитого художника М.Глущенка. Створені В.Винниченком портрети, пейзажі, натюрморти захоплюють багатою кольоровою гамою, наповненою світлом і повітрям. Похмурі відтінки, які іноді зустрічаються в прозових творах, практично відсутні в його картинах. Тогочасна критика відгукувалася на його роботи: «Перше, що вражає у творчості Винниченка, – це надзвичайне багатство фарб. Мистець закоханий у фарби. Він бавиться ними, як дорогоцінним камінням, і знаходить з надзвичайною легкістю чимраз нові кольорові багатства».
При житті автора його твори експонувалися на виставках у Львові і Парижі.

Мистецькі твори В.Винниченка почали повертатися в Україну з 2000 року. Згідно заповіту дружини майстра слова і пензля 89 творів, серед яких – оригінальні олійні роботи, акварелі, альбоми з рисунками були передані архівом Колумбійського університету Національній Академії наук України.

У відділі мистецтв нашої бібіліотеки зберігається альбом «Володимир Винниченко – художник», у якому подано мистецький доробок майстра, а також картини, подаровані його родині українськими та зарубіжними художниками.

Scan