01Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше. За повір’ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще ненароджене дитя. У вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки. Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.

photo_2019-05-16_13-39-23

Сьогодні ж дівчата не повинні вишивати собі вишиванку до весілля – її можна легко придбати. Але традиція вишивати також відроджується.

Саме в відділі мистецтв, що на Повітрофлотському пр., 10. вам запропонують багато посібників-помічників з вишивки, також ви зможете ознайомитись більш детально з історією вишивки та традиційного українського одягу – вишиванки.

Відділ митстецтв зробив для вас цікаву добірку літератури:

 1. Українська вишивка [Текст] / Кара-Васильєва, Тетяна Валеріївна, Чорноморець, Алла Дмитрівна. – К. : Либiдь, 2002. – 160 с. : iл., фотогр. с.159.

Книга знайомить читача з історією української вишиванки від Х до ХХ століття. Розглядаютья особливості, локальні характеристики вищивки, описуються основні техники шитва, розкриваються символіка рушників та їхнє значення у обрядах

 1. Народні художні промисли України [Текст] / О. В. Сапура ; Пер. на англ.; Фото Г.Б.Муніна. – К. : Агенство по розповсюдженню друку, 2015. – 256 с. : іл.
  У даному виданні розкрито багатство видів та форм народних художніх промислів. З покоління в покоління передавалися таємниці технічної і технологічної майстерності, вдосконалювалися прийоми обробки природних матеріалів
 2. Українські релігійні вишивки : 6-та збiрка / Д. Блажейовський. – Львiв : Свiчадо, 1995. – 27 iл.
 3. Орнамент Трипiльської культури i українська вишивка XX ст. / Кульчицька, Анна Якiвна. – Львiв : Атлас, 1995. – 119 с. : iл..
 4. Вышиваем крестом: Большая коллекция орнаментов / Ермакова, Светлана. – М. : Мир книги, 2006. – 240 с. : іл. – (Энциклопедия вышивания).
 5. Ukrrainian Embroideries [Текст] : Catalog / Kutsenko, Maria. – Melbourne : Spectrum Publications, 1977. – 119 с. : іл.,
  Головним завданням цієї книги є висвітлення та збереження раніше невідомих праць українських майстрів вишивки. На протязі 40 років автор кропітливо збирала виставковий матеріал, переважно в Полтавській області. До данного альбому увійшли найяскравіші та найцікавіші експонати української вишивки.
 6. Ксенія Колотило [Текст] : Альбом / Авт.-упоряд. М.Г.Степан; Ред. англ. текс. О.К.Подшибіткіна; Ред. нім. текс. Л.Л.Бованенко; Ред. фр. текс. О.С.Кобушкіна; Вступ. ст. К.Колотило. – К. : Мистецтво, 1991. – 112 с. : іл. Альбом присвячено творчості вишивальниці родом з Буковини – Ксенії Іванівні Колотило. У творах вишивальниці розкривається високий художній рівень орнаментального мистецтва гуцульської вишивки, її поліхромність, дивовижна сила декоративного звучання.
 7. Михайлина Сабадаш [Текст] : Альбом / Авт.-упор. О.О.Авраменко; Худож. М.М.Єсаулова. – К. : Мистецтво, 1990. – 112 с. : іл. Альбом присвячено творчості вишивальниці з Коломиї Михайлині Олександрівні Сабадаш. Яскраві вишиванки, сорочки та рушники – творчі доробки майстрині
 8. Українська вишивка [Текст] : Найконечніші інформації: Альбом / Зельська, Іванна ; Ред., худ. оф. Д.Зельської-Даревич. – 2-е вид., випр. та доп. – Торонто : Гарморі Прінтед Лімітед, 1981. – 93 с. : іл.
  Альбом присвячено мистецтву української вишивки: сорочки для жінок та дівчат, чоловіків та хлопців, узори з Волині та Буковини, примінення вишивкидля одягу та для хати
 9. Тайнопис вишивки [Текст] : [Науково-популярне видання] / Чумарна, Марія Іванівна. – Львів : Апріорі, 2008. – 96 с. : іл.
  Марія Чумарна — поетеса, прозаїк, педагог, автор досліджень про символіку українських народних казок, календарно-обрядових пісень, дум, про потаємні коди української вишивки. «Тайнопис вишивки» — нова книжка, в якій автор розмірковує про взаємодію людини з Долею через свідоме входження у потік божественних енергій, що творять опікунче коло над земним життям людини. Для найширшого кола читачів.