jean_batten_in_the_cockpitЦього дня, 15 вересня 1909 року народилась Джин Баттенновозеландська жінка-пілот, котра ввійшла в історію як автор перельотів на рекордно-далекі відстані.

Насправді її “місце”  на історичній мапі доволі опосередковане – про Баттен мало хто не те що пам’ятає, а взагалі знає. І це дуже прикрий факт, враховуюче те, що фактично без її плідного внеску до розвитку світової авіасправи, ми наврядчи змогли б так швидко “зв’язати” континенти чи здійснювати авіаподорожі, скажімо, через Атлантику.

Джин Баттен народилась на острові Нова Зеландія, в 1930 році переїхала до Лондона, а вже через рік отримала ліцензію на право управління літаком. І звідси починається історія її рекордів:

  • 1934 рік – переліт з Великої Британії до Австралії (за 14 днів). Через кілька місяців повторила свій рекорд, подолавши цей маршрут у зворотньому напрямку.
  • 1935 рік – переліт через Атлантику (з Африки до Бразилії) – Баттен покращила більше ніж на 20 годин час рекорду, який існував до неї.
  • 1936 рік – Велика Британія – Австралія – Нова Зеландія. Наступні 44 роки ніхто не міг побити цього рекорду. Через кілька місяців вона полетіла назад, діставшись Британських островів за 5 днів і 18 годин.
  • 1938 рік – перша жінка, яка отримала золоту авіаційну медаль.

Важко повірити, що її рекорди були поставлені в першій половині XX століття, тоді як авіасправа, фактично, ще не була чимось буденним. Тим яскравіше, як мені здається, має палати зірка Джин Баттен – першої і неповторної жінки-авіатор.