Тарасова поезія в усі часи надихала музикантів на створення нових пісень. Джерелом натхнення для більшості з них є поетична збірка «Кобзар». Своєю назвою вона перегукується з піснею, співцем-виконавцем. Та й свої твори Шевченко часто називав як пісні-думи («За піснею-думку?», «Ой гаю, гаю», «Й не такі, як я, даремно співають» та багато інших). Поетична спадщина Кобзаря – то основа для створення різножанрових музичних творів багатьма поколіннями композиторів.

013 Пісенна Шевченкіана [Текст] : До 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка / Упоряд.і передм. О.М.Івасюк; Вст ст. С.В.Майданської. – Чернівці : Букрек, 2013. – 320 с. : іл. нотн. – Від упорядника: с.5; Шевченко і музика: с.6; Автори музичних творів: с.303.
До ювілейного видання ввійшли ноти класиків українського музичного мистецтва і тексти пісень. Це перше подібне видання, що містить в такому обсязі відомі та маловідомі музичні твори на тексти Тараса Шевченка.
014 Білинська, Марія Леонтіївна.
Грає Кобзар, виспівує : Передмова академіка Д.С.Лихачова / Білинська, Марія Леонтіївна ; Ред. Л.М.Мокрицька. – К. : Музична Україна, 1978. – 182 с. : нот. – Библиогр.: с.172.
У книзі розповідається про роль народної пісні та професіональної музики в житті і творчості Т. Г. Шевченка. Аналізується взаємозв’язок поетичних творів великого Кобзаря з українською народнопісенною творчістю, дається широкий огляд дореволюційної та радянської музичної Шевченкіани.
015 Лисенко, Микола Віталійович.
Хорові твори та вокальні ансамблі на вірші Т.Шевченка [Ноти] / Лисенко, Микола Віталійович ; Ред.-упор.Г.Я.Гембера; Літред. В.Г.Мордань; Худож. В.П.Кузь. – Київ : Музична Україна, 1983. – 136 с.
У творчості гетьмана української музики М.В.Лисенка особливе місце посіли обробки народних пісень. Обробки робив протягом усього життя. Серед них і хорові твори та вокальні ансамблі на тексти Т.Г.Шевченка. За тематичною спрямованістю вони найрізноманітніші: від пафосно-героїчних до ліричних, веселих, жартівливих з танцювальною мелодією та навіть журливих. Популярні серед них: «Заповіт», «Іван Гус», Орися ж ти, моя ниво», «Була собі Гандзя», «Не хочу я женитися» та ін.
016 Плавай, плавай лебедонько [Ноти] : Народні пісні на слова Т.Шевченка / Упор., вст. ст. та прим. О.А.Правдюка; Під ред. В.Ф.Таловиря. – К. : Музична Україна, 1981. – 150 с. – Вступна стаття: с.5; Примітки: с.146.
У цьому виданні відібрані кращі зразки Шевченкових пісень. Велику частину віршів поета український народ поклав на народні наспіви і вони стали органічною складовою частиною пісенності України. Ставши найбільш популярними, вони дістали право репрезентувати кожний твір поета в народній музичній інтерпретації.
017 Андрос, Ніна Іванівна.
Музична інтерпретація поезії Шевченка : На матеріалі хорових творів українських радянських композиторів / Андрос, Ніна Іванівна ; Під ред. О.А.Голинської, Н.Ф.Мищенко. – К. : Музична Україна, 1985. – 72 с.
Монографія присвячена кращим сторінкам української радянської музичної Шевченкіани, пов’язаним з вокально-хоровою творчістю видатних композиторів — К. Стеценка, Л. Ревуцького, С. Людкевича, А. Штогаренка. Особливості музичного втілення поезії великого Кобзаря розглядаються в їх історичному розвитку, у взаємозв’язку з традиціями української класики і насамперед з творчістю корифея української музики — М. В. Лисенка.
018018 Станкович, Євгеній Федорович.
Симфонія-Диптих на вірші Т.Г.Шевченка [Ноти] : Для мішаного хору без супроводу / Станкович, Євгеній Федорович ; Під ред. І.В.Щербакова. – Київ : Музична Україна, 1991. – 64 с. : ноти.
Серед багатьох творів вокально-інструментального жанру Євгена Станковича особливе місце посідає «Симфонія – диптих» на вірші Т.Г.Шевченка для мішаного хору a cappella. Багато творів присвячено трагічним сторінкам історії України, боротьбі народу за волю і свободу. Унікальність музики Станковича у поєднанні фольклору з найскладнішою багатошаровою поліфонією, в сполученні народної інтонації з сучасними оркестровими барвами, неперевершеним майстром яких він є.