7126965Сьогодні, першого жовтня увесь світ відмічає Міжнародний день музики. У зв’язку з цим, ми вирішили нагадати всім охочим про такий потужний об’єднуючий фактор як музичні фестивалі, адже саме вони, в значній мірі впливають на формування сучасної культурної мапи.

1. Фестиваль Вудсток 1969 року (США) по праву вважається легендарним – окрім того що він зібрав !!!500 тис. присутніх!!!, ознаменував початок сексуальної революції, засвітив такі імена як Джимі Хендрікс, Дженіс Джоплін, Карлос Сантана, Grateful Dead, The Who etc., він ще назавжди перекроїв історію проведення музичних дійств та став натхненням для організації та проведення інших великих фестів, які ми можемо бачити сьогодні. «Три дня миру та музики» були справжнім святом свободи і небаченою раніше вечіркою. З того часу, у кожного справжнього музиканта має бути «свій Вудсток» – символ свободи духу.
2. Музичний фестиваль в Гластонбері – це британська відповідь Вудстоку. Проводиться з 1970 року. Збирає близько 135 тис. слухачів. Протягом 5 днів відвідувачі мають змогу не лише насолоджуватись живими виступами улюблених команд, а й брати участь у численних вечірках, дивитись театральні чи циркові вистави, прогулюватись по ярмарках. Хедлайнерами Гласто в різний час були The Smiths, Radiohead, The Prodigy, Blur, Moby, Primal Scream, Neil Young, U2, The Rolling Stones, Arcade Fire, Kasabian та море інших чудових груп.
3. Coachella – відносно молодий фестиваль (заснований в 1999 році), однак він вже вважається найбільшим та найзнаменитішим в Сполучених Штатах (наприклад всі квитки на останню Коачеллу розійшлися за 20 хвилин) Проводиться в середині квітня, в Долині Індіо (Каліфорнія), збирає порядком 70 – 100 тис. аудиторії. Сучасне мистецтво, виставки, кінопокази, інсталяції – це те, що можна відвідати тут в перервах між гучними іменами артистів, таких як Jack White, Tame Impala, Caribou, Drake, Muse, Interpol, AC/DC та інші.
4. Sonar – проводиться з 1994 року – це фестиваль електронної музики, який збирає близько 100 тис. відвідувачів щороку. На відміну від інших фестів, він проходить не на відкритій місцевості, а конкретно в межах. Три дні в середині червня діляться на Сонар вдень – тут виступають ще маловідомі електронщики, а також проходять ярмарки вінілу та дисків. Інша частина дійства – Сонар вночі – де беруть слово іменниті діджеї та артисти, влаштовуючи справжній рейв. Серед учасників різних років – Orbital, Animal Collective, Cut Copy, Aphex Twin, Underworld, Jon Hopkins, Four Tet і десятки інших.
5. Джазовий фестиваль у Монтре (не путати з канадським міжнародним джазовим фестивалем) – один з найбільших джазових фестивалів в світі. Проходить у Швейцарії, на березі Женевського озера і збирає 250 тис. людей. Веде свою історію з 1967 року – саме тоді стараннями Клода Нобса (на жаль вже покійного засновника і організатора, котрий першим почав привозити до своєї країни іменнитих виконавців) були запрошені джазові виконавці, однак починаючи з 70 – х років в Монтре виступають Led Zeppelin, Pink Floyd, Frank Zappa, Prince, що придає цьому фестивалю додаткового шарму і вирізняє серед інших подібних заходів.
6. Primavera – проходить в Берселоні наприкінці травня, відома своїм обширним лайн – апом виконавців на будь – який смак. Проводиться під відкритим небом, на спеціально зведеній площадці, що називається Forum – де практично немає бруду і зручно сопстерігати за улюбленими виконавцями. З 2001 року і по сьогодні, Пріма (як її скорочено називають) намагається концентруватись в основному навколо «незалежної» музичної сцени. The National, Sonic Youth, New Order, Iggy Pop, Portishead – ось далеко не повний список тих, хто виступав тут у різний час.
7. Sziget – найбільший музичний фестиваль в Східній Європі (існує з 1993 року), який проходить на «острові свободи» Обуде, неподалік від Будапешту. В середині серпня сюди з’їздяться люди з усього світу (наприклад в 2014 році їх було 415 тис.). Понад 60 сцен, більше 300 програм – Зігет це справжнє дійство, в якому неодноразово брали участь українські виконавці, а серед хедлайнерів були Nick Cave, Klaxons, Placebo, Snow Patrol, Franz Ferdinand та інші.
8. Lollapalooza чи просто Лолла – заснована в 1991 році і проводилась до 1997, а потім з 2005 і до сьогодні. Це фест більше альтернативної музики та тих команд, які грають хеві – метал. В кінці липня – початку серпня, в американському Чикаго збирається потужна армія фанатів драйвової музики, а такі виконавці як Pearl Jam, Nine Inch Nails, Alice In Chains, Smashing Pumpkins, The Strokes та інші не одноразово зводили з розуму своїми композиціями всіх присутніх.
9. Flow – Хельсінкі (Фінляндія) – проводиться з 2004 року і славиться своїм різноманітним спектром музичних стилів – від джазу та соулу до фолку та клубних новинок. Кілька років тому, Флоу зібрав під своїм дахом понад 60 тис. відвідувачів та 150 артистів. Також цей фест – це великий майданчик – як для дорослих відвідувачів, так і для їхніх дітей – зі спеціально обладнаними зонами відпочинку та фудкортами. На сцені в різний час з’являлись – Bjork, Bon Iver, Cat Power, Lykke Li, The Black Keys.
10. Zaxid Fest – один з українських музичних фестивалів, який проводиться в середині серпня, у Львівській області. У відвідувачів є три дня, щоб послухати максимальну кількість гуртів (а їх близько 50) на 4 різних сценах. Звичайно, на Захід фесті виступають більше «свої» – Бумбокс, Onuka, Pianoбой, O. Torvald, Воплі Відоплясова, Тартак та ін. Культура проведення великих фестивалів у нас лише починає розвиватись і її є куди рости.