osyika75 років від дня народження Леоніда Михайловича Осики – кінорежисера, класика українського кіно та найяскравішого представника „поетичного кіно”, одиного з найталановитіших митців України. 

Леонід Осика народився в місті Києві  8 березня 1940 гроку.

Закінчив Одеське театрально-художнє училище (1959), потім – ВДІК (1965). З 1965 року працював на кіностудії ім. О. Довженка. Разом з Сергієм Параджановим, Юрієм Іллєнком та ін. заснував школу «українського поетичного кіно», якій не дала розвинутися радянська ідеологічна цензура.

Творча заслуга Леоніда Осики й у тому, що він відчував потенціал та умів розкривати акторів – в його фільмах вперше знялися Борислав Брондуков, Борис Хмельницький, Антоніна Лефтій, Василь Симчич, Віктор Фокін, Світлана Князєва, Сергій Романюк.

Саме завдяки жанру поетичного кіно, одним з найяскравіших представників якого був Леонід Осика, в кінці 60-х – на початку 70-х років кіностудія ім. О. Довженка і український кінематограф у цілому стали відомими у всьому світі.

Леонід Михайлович був удостоєний звання лауреата Державної премії ім. Т.Г. Шевченка (1997) за художні фільми „Камінний хрест”, „Захар Беркут”, „ Гетьманські клейноди”, „Подарунок на іменини”. В 2001 році, за три дні до смерті Леоніду Михайловичу було присуджено Державну премію ім. О.П. Довженка.

“Камінний хрест” і “Захар Беркут” були настільки яскраві і значущі для українського кінематографа, що прижиттєво занесли Л. Осика в пантеон класиків. Фільми Осики поруч із”Тінями забутих предків” С. Параджанова, ранніми фільмами Ю. Іллєнко, фільмами А. Войтецького, “Вавилон ХХ” В. Миколайчука займають важливе місце в українському кіно другої половини ХХ століття.

Пішов з життя 16 вересня 2001 року  похований на Байковому кладовищі Києва.