Якщо життя нерідко порівнюють з морем, то талант можна порівняти з дорогоцінною перлиною цього моря. І якщо часом ці перлини так і залишаються прихованими від світу за глухими стулками раковин, – то це результат труднощів життя і примх долі, людського нерозуміння.
І тут мимоволі якось живо виникає перед очима незавидна доля Юліана Панькевича, призабутого свого часу митця, якому, проте, судилося посісти належне місце у розвитку українського малярства кінця XIX— початку XX ст. в Галичині і своєю діяльністю спричинити пожвавлення культурного життя краю. Він був одним з тих західноукраїнських художників, які в тогочасних умовах присвятили свої творчі сили службі поневоленому народові.
Народився Юліан Іванович Панькевич (псевдонім — Простен Добромисл) 1863 р. в с. Устя-Зелене на Тернопільщині в родині церковного маляра, і саме сьогодні  виповнюється 150 років від його дня народження. Навчався у Краківській Академії мистецтв. Продовжував навчання у Відні в артистично-промисловій школі, склав іспит на вчителя малюнка. Він також добре грав на скрипці, диригував хорами. Мандруючи селами, записував пісні, перекази, навчав сільських дітей малювання, історії мистецтва, власноруч виготовляв декорації для самодіяльних вистав. Серйозно займався релігійним малярством, уносячи в нього народний колорит, фантастичну різноманітність орнаментики, побутові деталі.
У численних теоретичних статтях Ю. Панькевич орієнтував читачів, а особливо майбутніх художників, на національне народне мистецтво.
Багато сил художник віддавав праці над ілюстраціями до «Слова о полку Ігоревім», до повістей Г. Хоткевича «Камінна душа», творів С. Руданського.
У 1932 р. працював у Державному музеї образотворчого мистецтва в Харкові.
Як професійний художник-графік Ю. Панькевич усе життя займався вивченням генези української орнаментики, цікавився закономірностями її розвитку.
Творчі умови й особисте життя Панькевича так невідрадно склалися, що не тільки гальмували розвиток його таланту, а й були причиною того, що про нього самого залишилось мало конкретних відомостей. Юліан Панькевич не дочекався всебічного розгляду й оцінки своєї творчості мистецтвознавчою критикою.
Але залишилося чимало художніх творів Панькевича: олійні та акварельні пейзажі, портрети, жанрові картини на теми українського села, пастелі, рисунки вуглем, олівцем і пером, Ілюстрації та оформлення книжок, а також оригінальні картини релігійного змісту, мальовані для церков заради хліба. Спадщина митця свідчить про його широкі творчі можливості І дозволяє визначити йому недругорядне місце у розвиткові українського мистецтва Галичини кінця XIX — початку XX ст.
Художник пробував свої сили і в галузі літератури. Свого часу в українській галицькій пресі друкувались його поетичні твори, байки та оповідання, інформативні й теоретичні статті про мистецтво і переклади, що є також конкретним доказом багатогранності зацікавлень Панькевича.
А коли до цього додати його громадську, педагогічну та культурно-освітню діяльність у популяризації музики та народної пісні серед простолюду, активне відстоювання ідей розвитку українського мистецтва на грунті народних традицій, без сліпого наслідування візантизму та мистецтва Заходу, то можемо уявити собі образ цього ентузіаста рідної культури.
Юліан Панькевич завжди відстоював реалістичний напрямок у малярстві. Він з обуренням виступав проти тих “знавців”, котрі дивилися за костюмами, а “лиць не бачили”. Художник, на думку Ю. Панькевича, мусить бути всебічно освіченою людиною. Серед найпоширеніших творів Ю. Панькевича: “Пейзаж зі скалами в Бубниці”, “Теребовлянський замок”, “Повернення з ярмарку” (1885), “На сільському майдані” (1891), “Рибалки над Прутом” (1893), “Хмельницький закликає козаків на повстання” (1896), “Тарасове горе” (1903), “Подільський пейзаж”, “Дніпро”.