??????????????????????У будь-якому місті є, крім офіційно визнаних пам’яток архітектури, й такі, що здобули визнання, так би мовити, всенародне. Проте не кожному місту пощастило мати такого архітектора і такі його творіння, які б, заживши слави ще за життя свого автора, стали не лише відомими, але й улюбленими.

4 червня виповнюється 150 років з дня народження геніального архітектора – Владислава Городецького. Без сумніву, як біографія творця, так і його найвідоміші творіння і досі викликають захоплення гостей та мешканців столиці.

Повне ім’я його Лешек Дезидерій Владислав Городецький. Народився він 1863 року в с. Шолудьки Брацлавського повіту Подільської губернії (нині Немирівського району Вінницької області), в сім’ї старовинного польського шляхетного роду з Поділля.
Творча діяльність Владислава Городецького розпочалася у Києві. Чудовий інженер, епатажний архітектор, аристократ, мандрівник, художник, письменник і навіть авіатор, він не лише любив Київ, а своїм непересічним талантом, фантазією, працелюбством він збагатив архітектурний вигляд Києва рисами дивними і незабутніми. Це Музей старовини і мистецтв (нинішній Національний художній музей), римо-католицький костьол св. Миколая, Караїмську кенасу, два будинки Російського страхового агентства, власний маєток на Банковій, 10, так званий «Будинок з химерами».
Цей будинок є не лише пам’яткою архітектури , а й справжньою окрасою Києва.
Зведено будівлю було в 1901-1903 роках. Не може не зачаровувати різноманіття містичних фігур, якими оздоблено будівлю. Це і фігури велетенських жаб, морських чудовиськ, носорогів, оленів, пітонів, птахів та навіть жіночі голови. Кажуть, що подібна ідея виникла у автора проекту під час полювання. Тваринами Городецький прикрасив будівлю не лише ззовні, а й усередині. Ошатний інтер’єр — мармурові сходи, дорогий паркет та шовк — контрастує з опудалами екзотичних тварин та птахів.

Є легенда, що той, хто знайде серед тварин, якими прикрашений фасад будівлі, фігуру крокодила, має загадати бажання. І, як стверджують екскурсоводи, воно неодмінно справдиться.
У 1920 році емігрував до Польщі. Майже всі споруди, які він тут проектував і будував у 1920-1927 роках збереглися.
У 1928 році американська компанія, яка інвестувала діяльність Городецького в Польщі, запросила його на посаду головного архітектора синдикату по спорудженню перських залізниць, і він переїхав до Тегерана. Він у досить короткий термін спроектував на замовлення уряду цієї східної країни шахський палац, театр, готель, вокзал у Тегерані. Ці споруди і досі є окрасою столиці Ірану.
Хоча його життя і пройшло в різних країнах, можна вважати, що найкращі роки свого життя, як і найкращі творіння Владислав Городецький залишив всеж-таки в Києві.
Тож, книжкова виставка, організована відділом мистецтв, пропонує користувачам переглянути матеріали про Городецького та дізнатися багато цікавого про його долю.